Díjazottak - 2019
2018-ban, immár második alkalommal indítottuk útjára a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat, amely idén is óriási népszerűségnek örvendett. A zártkörű díjátadó ünnepség 2019. április 11-én Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia, Akadémia Klub Kodály-termében került megrendezésre.
Elismeréssel és hálával tartozunk a kiváló szakembereknek, akik szakmai felkészültségük mellett humanitárius szemléletükkel, gyógyítás melletti elkötelezettségükkel kiemelkednek az orvostársadalomból.
Gratulálunk a kitüntetett orvosoknak!
Díjátadó ünnepség
2019. április 11, Budapest, Magyar Tudományos Akadémia, Akadémia Klub, Kodály-terem
Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj Közönségdíj
Dr. Tandel Beáta
sebész, Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet, Balassagyarmat
Mottója: „Hittel és szeretettel.”
Dr. Tandel Beáta friss diplomásként került a balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház általános sebészeti osztályára, büszke rá, hogy a mai napig ezen az osztályon dolgozik, és több, mint 20 ledolgozott év után az osztályt szinte már a sajátjának érzi. 10 éve rendel a Szécsényi Egészségügyi Központ sebészeti szakrendelésén, emellett a budapesti Medcity-ben is dolgozik. Általános iskolás kora óta orvosnak készült. A díj a betegek szeretetét jelenti számára. Példamutatónak tartja, ahogyan Szent-Györgyi Albert az ifjúsághoz fordult, ahogyan tanította a fiatalokat. A pályakezdő orvosoknak azt üzeni, el lehet menni pár évre külföldre tudást, tapasztalatot szerezni, de ezt követően térjenek haza, a megszerzett tudásukat itthon kamatoztassák, mivel a magyar betegeknek is szükségük van jó orvosokra.
Dr. Deák György
gyermekgyógyász, gyermekneurológus, Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház, Székesfehérvár
Mottója: „Amit tehát szeretnétek, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is ugyanazt cselekedjétek velük.” ( Biblia - Máté evangéliuma 7 rész 12 vers (Jézus tanítása)
Dr. Deák György gyermekgyógyászként és gyermekneurológus szakorvosként - adjunktusként dolgozik a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Újszülött, Csecsemő- és Gyermekosztályán. A segíteni akarás miatt lett orvos, édesanyja ápolónő. Úgy látja, hogy érdemes szívvel-lélekkel végezni a gyógyító munkát. Szent-Györgyi Albert személye kapcsán fontosnak tartja, hogy kíváncsi és nyitott maradt élete során. A világhírű tudós pályája arra motiválja, hogy tegyen fel kérdéseket és keresse rá a válaszokat, a megoldásokat. A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjat nagy megbecsülésnek tartja a páciensei és családjuk részéről, ami új lendületet ad gyógyító munkájához.
Dr. Felföldi Ferenc
gasztroenterológus, Gyógyászati Központ, Paks
Mottója: „ A napi munkaidő általában 8 óra, az orvosi hivatás ugyanakkor 24 órán át tart.”
Dr. Felföldi Ferenc a Paksi Gyógyászati Központban dolgozik, a Gasztrenterológiai Szakrendelést vezeti. Pályakezdőként, 1996-ban a Tolna Megyei Balassa János Kórházában a Gasztroenterológia Osztályára került. Úgy gondolja, az orvosi hivatásban fontos a kiemelkedő szaktudás mellett a megfelelő szakmai alázat. A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj számára az egyik legrangosabb, ha nem a legrangosabb szakmai elismerés védjegye, melyet valaki a "hétköznapi orvosi tevékenységéért" kaphat. Szent-Györgyi Albert életútját áttekintve, követendőnek tartja azt a kivételes "sokoldalúságot", ami híres Nobel-díjasunk szakmai tudását jellemezte.
Dr. Förhécz Zsolt
belgyógyász, kardiológus, Semmelweis Egyetem III. Sz. Belgyógyászati Klinika, Budapest
Mottója: „Kommunikáció, empátia, mosoly - az orvos személye maga is gyógyszer.”
Dr. Förhécz Zsolt 2008 óta kardiológiai szakrendelést végez a Kútvölgyi Rendelőintézetben, 2010 óta a budaörsi és biatorbágyi rendelőintézetekben is. A beteggyógyítás és kutatási munka mellett belgyógyászatot és kardiológiát oktat, előadásokat tart. Elárulta, 20 éves munkája után a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj egy mérföldkő lett, egy megerősítés, tartást ad, hogy „jól csinálja”. Osztozik Szent-Györgyi Albert gondolataiban, miszerint: „A természet hatalmas, az ember parányi. Ezért aztán az ember léte attól függ, milyen kapcsolatot tud teremteni a természettel, mennyire érti meg, és hogyan használja fel erőit saját hasznára.
Dr. Kemény András
háziorvos, Háziorvosi Rendelő, Dány
Mottója: „Jó orvos csak jó ember lehet. Jó orvosnak lenni-, mert sok jót lehet cselekedni.”
Dr. Kemény András életpályája sajátos: utolsó mohikánja annak az orvos törzsnek, akik mindjárt az egyetemi képzés után kerültek ki körzetbe. Különösen fontos számára, hogy betegei, azok családtagjai, ismerősei és barátai, akik ismerik őt és 43 éves munkáját, érdemesnek tartották a díjra. Szent-Györgyi Albert élettörténetét tanulmányozva a leginkább az ragadta meg, hogy mindig a legjobbat tette, amit az adott helyen tehetett.
Dr. Körmendy Szabolcs
tüdőgyógyász, Bács Kiskun Megyei Kórház SZTE ÁOK Oktató Kórháza, Kalocsa
Mottója: „Gyógyítani hittel, szívvel a teljes embert!”
Dr. Körmendy Szabolcs 23 éve dolgozik tüdőgyógyászként a kalocsai Szent Kereszt Kórházban. Szent-Györgyi Professzor életútját követendő példának tartja, ő maga is azt vallja, nem elég a betegséget gyógyítani. Gyógyítani az egész embert kell, meghallgatni, empátiával lenni irányában. A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj meghatároz egy szintet, amihez minden körülmények között tartania kell magát.
Dr. Petlyánszki Gábor
háziorvos, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr Főkapitányság Egészségügyi Osztály, Nyíregyháza
2004-től a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság állományában 4 évig alapellátó orvosként, majd 2008-tól alosztályvezető főorvosként dolgozik. Ezen kívül terület ellátási kötelezettség nélküli háziorvosi praxist működtetnek. Dr. Petlyánszki Gábor szerint a Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj az egyik legnagyobb szakmai elismerés, amit egy Magyarországon praktizáló orvos ma megkaphat. Azt vallja, hogy Szent-Györgyi Albert életútja, elért szakmai sikerei követendő példaként állítható minden fiatal számára. A díj hatalmas szakmai dicsőséget jelent számára, már a díjra történt jelölés is.
Goodwill Pharma Életműdíj
Prof. Dr. Altorjay István
belgyógyász, gasztroenterológus, klinikai onkológus, Debreceni Egyetem II. sz. Belgyógyászati Klinika, Debrecen
Mottója: „Mindig segíteni akarás, hittel és emberszeretettel.”
Prof. Dr. Altorjay István a Debreceni Egyetem II. sz. Belgyógyászati Klinika, Gasztroenterológiai Tanszék belgyógyásza, gasztroenterológusa. Szegediként Szent-Györgyi Albertre gyermekkora óta óriási tisztelettel tekintett. 1973-ban, amikor a híres tudós utoljára járt Szegeden, az Egyetem központi épületének folyosóján egyedül bandukolt a dékáni hivatal felé és friss egyetemistaként találkozott vele, kért egy autogramot, ami mai napig megvan. A Szent-György Albert Orvosi díjat őszinte meghatottsággal és örömmel köszöni, teljességgel váratlanul érte. Vallja, hogy a jó orvos a megfelelő szakmai felkészültség mellett empatikus, reményt és derűt hordozó, jó ember is legyen, hiszen kiszolgáltatott, sérült, vagy sérülékeny embereknek kell mindennap segíteniük a harmónia helyreállításában!
Goodwill Pharma Különdíj
Dr. Kőnig Róbert
gyermeksebész, Szent János Kórház, Budapest
Mottója: „Az én fegyvereim a közérthetőség és a humor.”
Dr Kőnig Róbert a Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak gyermeksebésze. Hitvallása, hogy nem a beteggel foglalkozik, hanem a gyermekekkel. Szegeden végzett, egykori alma matere a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem. Mindezek tükrében igazán megtisztelőnek és meghatónak tartja, hogy éppen a Szent-Györgyi Albert Orvosi díjnak lehet a különdíjasa. Szent-Györgyi Albertről nagypapája jut eszébe. A mai napig emlékszik rá, amikor nagypapája kémia tanárként magyarázta a Tisza partján az összefüggést a Nobel-díjas magyar orvos, a paprika és a C- vitamin között. Dr. Kőnig Róbert szerint a díjjal nem csak az ő munkáját ismeri el a szakmai zsűri. Nővérek, ápolók, műtőskollégák, takarítók és még sokan mások teremtik meg azt a környezetet, amelyben ő gyógyítani tud.